RSZRC-40A Transformer Testing Equipment Single-channel DC Resistance Tester
Wuhan Rising Electric Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : RISING
Model Number : RSZRC-40A
Certification : ISO CE
Place of Origin : China
MOQ : 1 SET
Payment Terms : L/C, L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 500 SET PER Month
Packaging Details : Wooden package
Output Voltage : 50V
Output Current : 40A、20A、10A、5A、2.5A
Minimum Resolution : 0.0001mΩ
Precision : 0.2%±0.0002mΩ
Input Power : AC220V±10%
Working Temperature : -20℃-40℃
Relative Humidity : ≤90%RH, no moisture condensation
Contact Now
RSZRC-40A Transformer Testing Equipment
Single-channel DC Resistance Tester
Product Description
Feature/Function
1.The tester has large output current (maximum 40A) and high charging voltage (can output 50V).
2. It has a wide measurement range (0Ω-40kΩ), being able to measure all inductive DC resistances of transformers and instrument transformer, etc.